Od XX wieku, wraz z powstaniem urządzeń pozwalających na rejestrowanie dźwięków, rozmowy lub wypowiedzi, pojawiła się możliwość przepisywania nagrania. Przepisywanie takie pozwalało na wierne odtworzenie nagrania w formie pisemnej. Był to duży postęp w stosunku do poprzednich form notowania i zapisywania wypowiedzi, ponieważ gwarantowało o wiele większą dokładność.
Zapisywanie początkowo często odbywało się w formie skróconej, na przykład w postaci prostej notatki zawierające najważniejsze informacje. Zapis taki był o wiele wygodniejszy, ponieważ wielokrotne cofanie nagrania z takich nośników jak taśma magnetofonowa było bardzo uciążliwe. Możliwe było oczywiście dokładne przepisywanie nagrania, jednak była to czynność niezwykle czasochłonna, a z biegiem czasu zwiększała potrzeba coraz dokładniejszego przepisywania całych rozmów i wystąpień.
Rozwój techniki i technologii pozwala nam dzisiaj na przepisywanie nagrań utrwalonych w postaci cyfrowej. Co za tym idzie, postały specjalistyczne narzędzia do odtwarzania, cofania, spowalniania i przyspieszania nagrań, co umożliwia przepisywanie nagrań w sposób dużo szybszy i płynniejszy.
Dzisiaj już trudno sobie wyobrazić prowadzenie badań, przeprowadzanie wywiadów czy utrwalanie treści spotkań bez nagrywania. Postęp techniczny odcisnął swój ślad także w technologii urządzenia nagrywające, które są powszechnie dostępne nawet w telefonach komórkowych, z którymi się nie rozstajemy.
Wraz z potrzebą coraz dokładniejszego zapisu graficznego pojawił się problem przepisywania takich materiałów dźwiękowych. Niektóre osoby robią to we własnym zakresie, jednak bez odpowiednich narzędzi jest to żmudna i czasochłonna praca dla osoby, która nie jest wprawiona w wykonywaniu takiej pracy.
W przypadku prowadzenia na przykład dużych badań socjologicznych czy etnograficznych rodzi się potrzeba przepisywania kilkudziesięciu lub kilkuset godzin materiałów dźwiękowych. Jest to zadanie niewykonalne dla jednej osoby. Dlatego w celu przepisywania nagrań osoby posiadające tak duży zakres materiału zwracają się do wyspecjalizowanych w przepisywaniu firm, które przekładają zapis dźwiękowy na transkrypcje.
Firmy transkrypcyjne posiadają nie tylko odpowiednie narzędzia niezbędne do szybkiego i sprawnego przepisywania nagrań, ale także dysponują odpowiednimi zasobami ludzkimi. Osoby mające doświadczenie w przepisywaniu nagrań robią to w sposób o wiele szybszy i dokładniejszy, niż ktoś, kto nigdy się tym nie zajmował.
Szeroka oferta na rynku firm transkrypcyjnych wykonujących przepisywanie nagrań w różnej dokładności i na różne potrzeby, na przykład rozpraw sądowych, które mają odpowiednie wytyczne co do wyglądu takich transkrypcji, pozwala dzisiaj na łatwy dostęp do takich usług. Aby mieć pewność, że trafimy do rzetelnej firmy świadczącej usługi w zakresie przepisywania nagrań, zapewniającej poufność danych, a także szybkie i prawidłowe wykonanie zlecenia, warto zwrócić uwagę na rekomendacje klientów tej firmy, zarówno od klientów biznesowych, korporacyjnych, jak i osób prywatnych. Informacje takie są często zamieszczane na stronach internetowych firmy, są łatwe do weryfikacje i zwiększają naszą pewność co do kwalifikacji firmy świadczącej usługi przepisywania nagrań.